ZRUŠENO: Moetivi Karavan / Expedice k domovu

4. 8. 2023 - 5. 8. 2023 13:00 - 19:00

𝐌𝐨𝐞𝐭𝐢𝐯𝐢 𝐊𝐚𝐫𝐚𝐯𝐚𝐧 / 𝐄𝐱𝐩𝐞𝐝𝐢𝐜𝐞 𝐤 𝐝𝐨𝐦𝐨𝐯𝐮
OMLOUVÁME SE, ALE KVŮLI NEMOCI RUŠÍME PÁTEČNÍ A SOBOTNÍ REPRÍZY BEZ NÁHRADNÍHO TERMÍNU.
Daleká cesta za blízkým domovem
Možná, že domov je všude tam, kde jsme my.
Projekt vstupující do krajiny i tradice.
Expedice za podstatou toho, co dělá domov domovem.
Autorské představení Dominiky Špalkové a Báry Ungerové pro rodiny s dětmi se odehrává ve speciálně upraveném karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací.
Dominika: Doma je pro mě vroucí voda v konvici a puštěné rádio.
Bára: Doma je pro mě chleba s máslem.
A co je pro vás doma?
Hledaly jsme odpověď na otázku, co je vlastně domov a co ho tvoří. Vydaly jsme se na cesty, které vedly daleko na sever od našich domovů – mezi sopky a lišejníky na Island a až k Sámům a sobům na sever Norska.
Je domov místo, nebo pocit?
A mají i nomádi doma?
A mají i domádi noma?
Moetivi Karavan.
MO = doma
MOE = vzorek, ornament
TIVI = opakování, rytmus
OET = chyba, výjimka
Inspirovaly jsme se krajinou, rytmem, setkáváním se s lidmi a jejich příběhy. Skládaly jsme, rozkládaly a zase skládaly střípky ze vzpomínek, pocitů, zvuků, barev, tvarů, ornamentů, předmětů, chutí a vůní. Našly jsme tak důvěrně známé motivy, které se opakují napříč časem i prostorem. Tento obraz kaleidoskopu jsme nakonec otiskly do naší inscenace Moetivi Karavan.
Ideu představení o domově jsme sdílely s dalšími skupinami umělců na Islandu a v Norsku, a paralelně tak vznikly další dvě autorské inscenace. S našimi jedinečně pojatými pojízdnými domovy se za vámi vydáváme v projektu Moetivi Karavan.
Autorky a performerky: Dominika Špalková a Bára Ungerová Autorská spolupráce na začátku cesty: Lucie Dlabolová Autorská spolupráce na konci cesty: Vendula Tomšů Design: Barbora Ungerová Scénografie: Vendula Tomšů Hudba: Dva, Zrní, Kutya Zvuk: Ladislav Mirvis Mirvald Světla: Jiří Pirko Šmirk Fotodokumentace: Jiřina Šmídová, Barbora Ungerová
Technický support: Jan Unger, Jan Tomšů
Producent: ProFitArt Partnerské organizace: Arctic Culture Lab (Norsko), Handbendi (Island) Podpořili: Fondy EHP (www.fondyehp.cz/ www.eeagrants.org) – program Kultura (https://www.eeagrants.cz/cs/programy/kultura), Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha
Vhodné pro děti od čtyř let.
Předprodej vstupenek na sítích GoOut.
📸 Jiřina Šmídová