SURSTRÖMMINGSFEST

9. 6. 2017 18:00 - 21:00

SURSTRÖMMINGSFEST- Ochutnávka švédského kvašeného sledě

 

Skandinávský dům ve spolupráci s projektem Přístav 18600 vás zve na jedinečnou ochutnávku a soutěžv pojídání švédské speciality, kvašeného sledě surströmming.

Říká se, že kvašený sleď surströmming chutná mnohem lépe, než voní. Pokud jste ho ještě nikdy neochutnali, měli byste vědět, že se jedná o jídlo s nejvýraznějším zápachem na světě. Právě proto se tradičně konzumuje venku. Tak tomu bude i tentokrát v Přístavu. Pro tuto příležitost jsme ze severošvédského města Luleå pozvali hosta Erika Tuneströma, který vám tuto zvláštní specialitu blíže představí a ukáže, jak se ryba správně čistí a konzumuje. O hudební doprovod se postarají Aino Sepponen a Ema Stašová.

 

 

PROGRAM:

18:00-18:20      Krátký úvod do surströmmingologie
18:20-18:50       Soutěž v pojídání surströmmingu, vyhlášení vítěze
18:50-19:30       Ochutnávka, hudební program
od 19:30             Volná zábava, možnost grilování

Surströmming je kvašená ryba slané chuti a silného, specifického zápachu. Tato specialita se vyrábí v rodinných podnicích v severním Švédsku, na pobřeží Baltského moře, kde se plní do konzerv. Čerstvé očištěné sledě se na jaře nasolí a naloží na 8–10 týdnů do kádí. Postupně se spustí proces samokvašení, kdy prostřednictvím enzymů a bakterií dochází k tvorbě kyselin. Sledě potom dále kvasí naložené v konzervách. Třetí srpnový čtvrtek se slaví začátek sezony. My si však tradiční surströmmingovskou párty dáme již v červnu. Kousky ryby se tradičně podávají s bramborem uvařeným ve slupce a severošvédským tenkým chlebem tunnbröd. K tomu se někdy podává cibule, zakysaná smetana, rajčata, kopr, máslo nebo severošvédské „syrovátkové máslo“ (messmör). K surströmmingu se pije pivo, šnaps, mošt nebo mléko.

Rezervace míst a platba

VSTUPNÉ: 200 Kč / osoba

Účast je možná pouze na základě povinné registrace a zaplacení účastnického poplatku. Kapacita je omezena, proto prosíme o včasnou registraci přes registrační formulář:

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ

Údaje pro platbu najdete ve formuláři (bankovní účet č. 2901010758/2010, do políčka zpráva pro příjemce napište heslo SLEĎ). Uhrazení platby vám poté potvrdíme. Rezervace místa je závazná a nevratná. V případě, že bude akce organizátorem zrušena, bude poplatek vrácen v plné výši převodem na účet, ze kterého byl zaslán.

V ceně vstupenky je jedna ochutnávková porce surströmmingu na tradičním obloženém severošvédském tenkém chlebu tunnbröd, doprovodný program a případná účast v soutěži. Zakoupení piva, vína a nealko nápojů možná na baru. Za poplatek lze také zapůjčit gril.

Soutěž

Odvážlivci si mohou zasoutěžit v nejrychlejší konzumaci surströmmingu. Z těch, kteří v registračním formuláři vyjádří přání se soutěže zúčastnit a zodpoví správně soutěžní otázku, vylosujeme čtyři šťastlivce a dva náhradníky, kteří si zasoutěží o zajímavé ceny a věčnou slávu za projevenou odvahu.

Úvod do surströmmingologie proběhne v angličtině.

https://www.facebook.com/events/336060160142516/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1491839303392436